Glaukomas ārstēšana

Glaukoma ir progresējoša acu saslimšana, kas pakāpeniski rada redzes nerva bojājumus, kā arī tiem sekojošas negatīvas izmaiņas redzes laukā. Izplatītākais slimības attīstības iemesls ir paaugstināts intraokulārais jeb iekšējais acu spiediens.

Acī nepārtraukti notiek caurspīdīga šķidruma cirkulācija, kuru ražo šim mērķim paredzētais dziedzeris - ciliārķermenis. Audos starp radzeni un cīpsleni ir drenāžas zona, pa kuru acs šķidrums tiek novadīts atpakaļ asins cirkulācijas sistēmā. Ja acs drenāžas sistēma tiek aizsprostota, tiek traucēta šķidruma attece un paaugstinās šķidruma radītais spiediens, kas, savukārt, var radīt redzes nerva bojājumus.

Glaukoma ir viens no galvenajiem invaliditātes – akluma – izraisītājiem gan Latvijā, gan pasaulē kopumā, tomēr, savlaicīgi atklājot, slimības progresēšanu var apstādināt vai aizkavēt.

Glaukoma var attīstīties jebkurā vecumā, taču biežāk tiek novērota cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma.

Kā tiek veikta glaukomas diagnostika?

Acu apskates laikā acu ārsts izmēra acs iekšējo spiedienu (tonometrija), pārbauda redzes lauku (perimetrija), izmēra radzenes biezumu (pahimetrija), novērtē acs priekšējās un aizmugurējās daļas, tai skaitā tīkleni un redzes nervu (oftalmoskopija), kā arī veic citus nepieciešamos izmeklējumus.

Viena no mūsdienās efektīvākajām pamatizmeklēšanas metodēm glaukomas agrīnai diagnostikai ir optiskās koherences tomogrāfija (OCT).

Jāpiebilst, ka mēdz būt arī gadījumi, kad acs iekšējais spiediens ir augstāks par normālo, bet citu glaukomas simptomu nav. Ir sastopami pacienti, kuriem augsts acs spiediens neizraisa redzes zudumu.

Visbeidzot, izvērtējot izmeklējumu rezultātus un pacienta veselības stāvokli, acu ārsts nolemj, vai pacientam ir nepieciešama tūlītēja ārstēšana, vai arī pacients būtu ņemams uzskaitē sakarā ar aizdomām par glaukomu.

Kādi ir glaukomas ārstēšanas veidi?

Diemžēl glaukomas radītie bojājumi ir neatgriezeniski, taču ir iespējams veiksmīgi apturēt tīklenes un redzes nerva bojājumu tālāku progresēšanu, tādējādi saglabājot redzi.

Glaukomu var kontrolēt vai nu ar medikamentu, lāzera vai operācijas palīdzību.

Glaukomas ārstēšanai un tālākai novērošanai parasti tiek izrakstīti pirmās izvēles topiski jeb lokāli lietojami medikamenti – acu pilieni, kas jālieto divas līdz četras reizes dienā.

SVARĪGI! Lai gūtu veiksmīgus rezultātus, acu pilieni jālieto regulāri un nepārtraukti. Nepieciešamības gadījumā acu pilieni tiek kombinēti arī ar iekšķīgi lietojamiem medikamentiem.

Glaukomas ķirurģiska ārstēšana tiek veikta ar lāzerterapijas vai grieziena ķirurģijas palīdzību, abos gadījumos izmantojot vietējo anestēziju.

Lāzerterapija parasti pielieto, ja ārstēšana ar medikamentiem neizdodas. Biežāk pielietotās lāzerterapijas metodes glaukomas ārstēšanā ir selektīvā lāzera trabekuloplastika (SLT) un lāzera perifērā iridotomija (LI).

  • Selektīvā lāzera trabekuloplastika (SLT) ir ātra, vienkārša un saudzējoša, neinvazīva lāzerterapijas metode, kuras laikā uz aci iedarbojas īsi lāzera impulsi ar zemu enerģijas jaudu. Selektīvā lāzera trabekuloplastika, salīdzinot ar medikamentozo ārstēšanu, ļauj tikpat efektīvi uzlabot acs iekšējā šķidruma drenāžas kanāla funkcionalitāti un samazināt acs iekšējo spiedienu, tāpēc šo metodi var droši izmantot arī kā alternatīvu pirmās rindas izvēles medikamentu vietā.
  • Lāzera perifērā iridotomija (LI) tiek pielietota retāk. Tā ir piemērota salīdzinoši nelielai pacientu grupai, kam diagnosticēta šaura kakta glaukoma vai akūta glaukomas lēkme, kad pacients cieš no sliktas dūšas, vemšanas un galvassāpēm, un ir neatliekamā kārtā jāsamazina intraokulārais spiediens.

Ja lāzerterapija nav izrādījusies efektīva – pacientam samazinās redzes lauks un neizdodas kontrolēt acu spiedienu – pēdējais solis ķirurģiskajā ārstēšanā ir trabekulektomija.

Šī metode nodrošina vislielāko intraokulārā spiediena samazinājumu, un to parasti izvēlas vidēji smagas līdz smagas pakāpes glaukomas pacientiem. Trabekulektomija tiek veikta, izveidojot acī speciālu filtrācijas spilventiņu, kas uzlabo šķidruma atteci. Šis spilventiņš parasti nav redzams, jo tiek paslēpts zem augšējā plakstiņa.

Kā alternatīva klasiskajai trabekulektomijai mūsdienās ir pieejama arī minimāli invazīvā glaukomas ķirurģija, kuras ietvaros var tikt izmantoti dažādi implanti. Viens no tiem ir, piemēram, speciāla hidrofīla caurulīte – XEN implants –, kas izveido atteces ceļu acs šķidrumam, tādējādi mazinot spiedienu.

To, kāda veida operācija pacientam tiks veikta, nosaka ārsts atkarībā no pacienta diagnozes un slimības attīstības stadijas.

Izvēle tiek veikta, izvērtējot virkni faktoru, piemēram, vai pacientam acu spiediens ir kompensēts, vai nesamazinās redzes nerva šķiedru biezums un redzes lauks. Tāpat tiek biomikroskopiski novērtētas acs daļas, kā arī pārbaudīts redzes asums. Protams, jāņem vērā arī pacienta vecums, līdzestība ārstēšanās procesā, iepriekš pielietotā ārstēšana, jānoskaidro, vai iepriekš ir gūtas acu traumas, bijušas kādas citas acu un sistēmiskās blakussaslimšanas. Tiek prognozētas arī iespējamās komplikācijas.

SVARĪGI! Nedrīkst aizmirst, ka pacientiem ar jebkura veida glaukomu nepieciešamas periodiskas acu pārbaudes, jo dažreiz glaukoma progresē vai arī stāvoklis uzlabojas, pacientam par to nemaz nezinot. Savukārt rūpīgi sekojot līdzi izmaiņām glaukomas attīstībā, iespējama savlaicīga rīcība izmaiņu gadījumā.

Atcerieties – tā ir jūsu redze un jums par to jārūpējas!

Tāpēc, ja esat sasnieguši vai pārsnieguši 40 gadu vecuma robežu, uz acu veselības pārbaudi pie acu ārsta jādodas vismaz vienu reizi gadā.

Profilaktiskas acu ārsta vizītes ļaus jums izvairīties no nopietnām sekām, ko var radīt tik nopietna laikus neatklāta saslimšana kā glaukoma.

Sazinies ar mūsu speciālistiem