Monofokālas vai Multifokālas lēcas implantācija

Monofokālas vai multifokālas lēcas ievietošana acī visbiežāk notiek tajos gadījumos, kad:

  • pacientu ir skārusi katarakta un ir nepieciešams acs dabīgo lēcu aizstāt ar mākslīgu lēcu;
  • pacienta acs uzbūve vai veselības stāvoklis neļauj veikt redzes lāzerkorekciju vai implantēt kollamēra EVO Visian lēcu.

Katarakta ir visā pasaulē izplatīta progresējoša acu saslimšana, un, savlaicīgi neārstēta, tā var novest līdz pat pilnīgam redzes zudumam.

Parasti veselas acs lēca ir caurspīdīga, un gaisma bez grūtībām tiek tai cauri, savukārt, kataraktas gadījumā rodas daļēja vai pilnīga acs caurspīdīgās lēcas apduļķošanās, t. i., lēca sabiezē un kļūst duļķaina, apgrūtinot gaismas caurlaidību. Rezultātā kā vieni no galvenajiem simptomiem izpaužas redzes aizmiglošanās un attēla izplūšana, ko varētu salīdzināt ar skatīšanos caur aizsalušu vai aizsvīdušu logu.
Kataraktas attīstības sākuma stadijā pacienta redzi var palīdzēt uzlabot brilles, tomēr, kad katarakta sākusi progresēt un sāk traucēt normālai ierasto ikdienas darbu veikšanai, vienīgā izeja ir ķirurģiska ārstēšana, aizvietojot apduļķoto lēcu ar mākslīgo jeb intraokulāro lēcu.

Pacienta acu un redzes īpatnībām atbilstošāko intraokulārās lēcas veidu rekomendē ārsts, balstoties uz pacienta acu izmeklējumu rezultātiem, kā arī izvērtējot pacienta dzīvesstilu un ikdienā biežāk veiktās aktivitātes.

Pastāv divi galvenie intraokulāro lēcu veidi:

  • monofokālās lēcas, ar kurām redzes korekcija tiek panākta vienā redzes distancē – lēcas nodrošina skaidru redzi vai nu tuvumā vai tālumā. Tas nozīmē, ka, pacientam, kuram ir implantēta monofokāla lēca redzes korekcijai tuvos attālumos, skaidrai redzamībai tālumā, piemēram, vadot transportlīdzekli, skatoties TV vai tamlīdzīgi, būs nepieciešams lietot brilles vai kontaktlēcas. Un otrādi – ja pacientam veikta tālredzības korekcija, brilles/ kontaktlēcas būs vajadzīgas tuvumā, piemēram, lasot vai strādājot ar datoru;
  • multifokālas lēcas ir progresīva redzes korekcijas metode, jo atkarībā no to veida, pacientam tiek nodrošināta redze vairākos – divos vai trijos redzes attālumos. Multifokāla lēca ir piemērota arī gadījumos, kad nav pacientam konstatēta katarakta, bet cits redzes korekcijas veids (lāzerkorekcijas vai EVO Visian ICL lēcas impalntācija) nav piemērots.

  • Bifokālās lēcas nodrošina redzes korekciju divos redzes punktos – gan tuvumā, gan tālumā. Pateicoties šim lēcu veidam, pacients kļūst mazāk atkarīgs no brillēm vai kontaktlēcām, kas ir galvenā bifokālo lēcu priekšrocība. Bifokālās lēcas ļauj brīvi veikt tādus uzdevumus kā lasīšana vai braukšana ar auto, neizmantojot papildu redzes korekcijas līdzekļus un iegūstot lielāku redzes brīvību. Vajadzība pēc brillēm vai kontaktlēcām rodas tikai vidējā, aptuveni 80 centimetrus lielā attālumā, gatavojot ēst vai strādājot pie datora. Bifokālās lēcas nav piemērotas glaukomas, diabētiskās retinopātijas un mākulas deģenerācijas pacientiem. Šādos gadījumos, ja pacients vēlas iegūt skaidru redzi gan tuvumā, gan tālumā, kopīgi ar ārstu tiek apspriestas alternatīvas redzes korekcijas iespējas.
  • Trifokālās lēcas jeb Premium intraokulārās lēcas koriģē redzi trīs distancēs, nodrošinot lielisku redzi gan tuvā, gan vidējā, gan arīdzan lielā attālumā. Šīs lēcas ir speciāli izstrādātas aktīvā dzīvesveida cienītājiem, kā arī ir īpaši ieteicamas gados jauniem cilvēkiem darbspējīgā vecumā, kam svarīga pilnīga neatkarība no brillēm un/ vai kontaktlēcām. Tāpat Premium intraokulārās lēcas ir piemērotas pacientiem ar astigmatisma (nepareiza staru laušana) diagnozi, pēc operācijas pilnībā atbrīvojot viņus no vajadzības pēc brillēm.

Intraokulāro lēcu veidu salīdzinājums

Intraokulāro lēcu veidi un redzes korekcija

Monofokālas lēcas - attēlā lēcas izvēlne par labu vidējas redzes attālumam
Bifokālas lēcas - redzes korekcijas veikta divos redzes punktos - tuvumā un tālumā, vidējam attālumam būs nepieciešamas brilles 
Trifokālas lēcas - skaidra redze tuvumā, tālumā un vidējā attālumā  

Sazinies ar mūsu speciālistiem