Acu plakstiņu higiēna

Plakstiņu higiēna ir efektīva profilakse acu un redzes veselībai.

Cilvēka redze ir ārkārtīgi sarežģīta un brīnumaina dabas dota dāvana, kas atspoguļo mūsu tik dažādo dvēselisko un fizisko stāvokli. Tomēr tai pat laikā acis ir pati neaizsargātā organisma struktūra, kuras veselību mūsdienās kļūst arvien grūtāk saglabāt.

Nelabvēlīga ekoloģiskā vide, kas veicina dažādu alerģiju izplatību, ilgstošs darbs pie datora, lasīšana, šūšana, adīšana un citas redzi intensīvi noslogojošas nodarbes nepietiekama apgaismojuma apstākļos, dažādu kosmētisko produktu (bieži vien ar augstu kairinošu un kaitīgu vielu sastāvu) lietošana un virkne citu faktoru provocē acs palīgorgānu – plakstiņu, acs gļotādas jeb konjuktīvas un asaru aparāta – saslimšanu attīstību, ievērojami pasliktinot dzīves kvalitāti.

Papildus iepriekš minētajiem negatīvajiem faktoriem arī mēs paši nereti aizmirstam un veltām nepietiekamu uzmanību acu higiēnai un tik maigas un delikātas barjeras kā plakstiņi aizsardzībai.

Plakstiņu uzbūves īpatnības un nozīme

Plakstiņi ir viena no svarīgākajām barjerām, kas novērš dažādu infekciozu baktēriju iekļūšanu acīs un pasargā no apkārtējās vides negatīvās iedarbības.

Uz plakstiņu brīvās malas ir izvietota virkne dziedzeru izvadkanālu – tauku jeb Meiboma dziedzeri –, kuru izstrādātā viela – sekrēts – veido asaru plēvītes lipīdu slāni, kas pasargā acs ābolu no izžūšanas un kurai piemīt baktericīdas īpašības. Tieši Meiboma dziedzeru funkcionālie traucējumi ir viens no izplatītākajiem cēloņiem, kas veicina blefarīta jeb plakstu malas iekaisuma attīstību.

Kas liecina par to, ka tavām acīm nepieciešama acu plakstiņu higiēna?

Klasiskie simptomi, kas vērojami pie plakstiņu ieksaisumiem un liecina, ka ir nepieciešama acu plakstiņu higiēna, ir:

  • plakstu un acu apsārtums,
  • dedzināšana,
  • svešķermeņa sajūta acīs,
  • izdalījumi no acs,
  • aplikums uz skropstām un acu kaktiņos, kas visintensīvāk jūtams pēc pamošanās, kad aplikuma dēļ skropstas ir salipušas, traucējot normāli atvērt acis,
  • smagākos un ilgstoši neārstētos gadījumos vērojama arī plaksta malas sabiezēšanās, ādas zvīņošanās, paaugstināta jutība pret gaismu un pat redzes pasliktināšanās.

Pamanot kādu no šiem simptomiem, nedrīkst vilcināties un ar steigu jāvēršas pēc padoma pie acu ārsta!

Kā tīrīt acis, ja radies plakstiņu iekaisums?

  • Acu plakstiņa iekaisuma jeb blefarīta gadījumā var palīdzēt siltas kompreses, var izmantot arī speciālas karstuma - aukstuma brilles jeb silikona masku. Sildošā maska-brilles vai komprese uzlabo asins mikrocirkulāciju ādā, atslābinot ādu ap acīm. Ja papildus tiek lietoti ārstnieciski līdzekļi, tas veicinās vielu uzsūkšanos ādas dziļākajos slāņos. 
  • Acu maska - brilles aukstā veidā ir īpaši ieteicama, ja ap acīm izveidojusies tūska vai hematoma, kā arī, ja gūtas plakstu traumas.
  • Acu plakstiņu malu iekasuma gadījumā ļoti ieteicama ir plakstu malu tīrīšana, noņemot aplikumu ar speciālām salvetēm vai vates kociņu un bērnu šampūnu. Tīrīšanai jābūt vieglai un maigai, lai neievainotu jau tā jutīgo plaksta maliņu.
  • Iekaisuma gadījumā lieliski palīdz arī plakstu masāža. To veic, ar pirkstu maigi masējot plakstiņu virzienā uz skropstām.
  • Efektīvai plakstiņu ārstēšanai, ietverot visas iepriekš minētās procedūras, iesakām acu plakstiņu higiēnu ar jaunākās paaudzes iekārtu „BlephEx”. Tā ir ātra un nesāpīga procedūra, kuru veic mūsu klīnikas speciālisti. Procedūras laikā speciālists atsevišķi veic katra plakstiņa tīrīšanu ar speciālām putām un vienreizlietojamiem uzgaļiem.

BlephEx” higiēnas procedūra ir ļoti efektīva, jo tās laikā ne tikai tiek notīrīti acu plakstiņu, veikta masāža, bet arī var tikt iemasēti ārstēšanai nepieciešamie medikamenti.

   

Lai samazinātu infekciju un iekaisumu veidošanos acīs, šo procedūru profilakses nolūkos iesakām veikt 2 reizes gadā, gluži tāpat kā zobu higiēnu.

Sazinies ar mūsu speciālistiem